اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیه؟

چرا باید اصلا اظهارنامه مالیاتی پر کنم

پول درآوردن برای خودت و کسایی که برات کار میکنن، مشکلاتی داره، حتما تو هم با این مشکلات از قبیل پرداخت اجاره بها، پرداخت حق بیمه، پرداخت حقوق کارکنان، و از همه بدتر با پرکردن اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات تعیین شده هم دست و پنجه نرم کردی.

پیش خودت میگی چرا باید مالیات پرداخت کنم، و پول مفت به دولت بدم، اونم دولتی که هیچ گونه خدمتی به من ارایه نمیده، و با وضع قوانین مسخره منو داره اذیت میکنه؟

اول بزار برات بگم اظهارنامه مالیاتی چیه تا بعد بریم سراغ بقیش، یه سری فرم که وقتی اونو پر میکنی به دولت میزان سود، ضرر و در کل کل درآمد هایی که از نظر اونا جز مالیات محسوب میشن را اعلام میکنی.

اگه اظهارنامه مالیاتی اون سال که از یک فروردین تا بیست و نه اسفند میشه رو پر نکنی یا اینکه اگه اونو سر موقع تحویل ندی، اول کار برات 30 درصد اون مقداری که قراره برات مالیات تعیین بشه، جریمه میبرن، یعنی اگه مثلا قراره سه میلیون مالیات بدی بهت نهصد هزار تومان جریمه تعلق میگره.

حالا اگه تا سه سال هیچ اقدامی برای پرکردن اظهارنامه مالیاتی یا پرداخت مالیات نکردی، میان دستگیرت میکنن و از سه ماه تا یک سال برات حبس میبرن، اینجوری هم باید پول پرداخت کنی و هم باید زندان بری.

پس اگه اظهارنامه مالیاتی را بشناسی و آخر خرداد ماه هرسال سر موعدش تحویل بدی، (که البته تو دوران کرونا تا آخر مرداد ماه تمدید شده) به سودت میشه.

تو این مقاله انواع اظهارنامه مالیاتی را بهت معرفی می کنم.

اظهارنامه مالیاتی چند تاست

اظهارنامه مالیاتی چند تاست

تعریف اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

اولین نوع مربوط به اشخاص حقیقی میشه، به کل کسایی که توی بازار کاسبی دارن اشخاص حقیقی میگن، که باید از طریق این اظهارنامه مالیاتی درآمد خالصشون را به اداره دارایی گزارش کنن.

و این اداره براساس میزان درآمدشون براشون مالیات تعیین میکنه، البته به طور میانگین ده درصد درآمد خالصشون را به عنوان مالیات میگرن.

این اظهارنامه مالیاتی دو نوع داره.

انفرادی

مخصوص اون کاسبی هایی که یک نفر صاحبشه و ادارش میکنه.

اشتراکی

وقتی چند نفر با هم جمع میشن و یک کاسبی را راه میندازن برای تعیین مالیات باید اظهارنامه مالیاتی اشتراکی پر کنن.

برات سوال پیش اومده که من با یکی شریکم اگه خدای نکرده شریکم فوت کرد و ورثه خواستن از کاسبی بیان بیرون، اونوقت باید کل مالیات خودم بدم؟

اصلا این جوری نیست چون مالیات به طور مساوی بین شریک ها تقسیم میشه، مثلا اگه دو تا شریک باشید پنجاه درصد تو باید پرداخت کنی و بقیش سهم شریکت میشه.

تعریف اظهارنامه مالیاتی درآمد خودرو

کلیه کسایی که از طریق خودرو درآمد کسب میکنن، مثل تاکسی ها، خودروهای باری تو این دسته جا میگرن و باید براساس شهری که داخلش کار میکنن مالیات پرداخت کنند.

تعریف اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده

توی طول سال کالاهای زیادی میفروشی که باید قسمتی از درآمدت رو به عنوان مالیات ارزش افزوده به دولت بدی، حتما میگی کالا رو که مشتری میخره چرا من باید مالیاتش را بدم؟

جوابت واضحه، تو میتونی هزینه مالیات روی جنس بکشی و از مشتری بگیری، میانگین مالیات ارزش افزوده نه درصده یعنی مثلا اگر کالا قیمتش چهل تومنه تو باید چهار تومن رو جنس به عنوان مالیات ارزش افزوده بکشی و از مشتری بگیری.

یه سوال تا حالا برات پیش اومده که به خاطر شلوغی فراموش کرده باشی که جنس های فروخته شدت رو بنویسی؟

حتما برات پیش اومده، بهت  پیشنهاد میدم، دفتر حساب الکترونیکی رقم رو از گوگل پلی دانلود و نصب کنی.

اظهارنامه املاک مخصوص کیه

 

تعریف اظهارنامه املاک

یه زمانی تو یه خونه داری که میخوای بفروشی، یا میخوای بخری، وقتی که داری خونه رو معامله میکنی باید اظهار نامه مالیاتی املاک را پر کنی، و ببری دارایی و پنج درصد مالیات رو پرداخت کنی، وگرنه تو اداره ثبت اسناد رسمی بهت گیر میده و نمیزاره ثبتش کنی.

تعریف اظهارنامه حقوق کارکنان

هر کاسبی یه سری کارمند داره، که باید حقوقشون را پرداخت کنه، و این حقوق ها را در این اظهارنامه مالیاتی ثبت کنه و به ازای حقوقشون مالیات پرداخت کنه، قرار نیست که این مالیات را صاحب کاسبی پرداخت کنه، میتونه از حقوق کارمنداش کم کنه و به اداره دارایی بده.

اینجوری نه خودش اذیت میشه و کارمنداش هم نسبت بهش بدبین نمیشن، میزان این مالیات ده درصد مبلغ کل حقوق هر کس که تو کاسبی شاغله هست، البته این بیشتر شامل کاسبی هایی که زیر نظر یه شرکت کار میکنن مثل بال کافه شیراز که زیر نظر شرکت تهرانی قشم کتان کار میکنه.

اظهارنامه پایانه های فروشگاهی( کارتخوان خودمون)

مردمی که ازت محصول میخرن معمولا از طریق دستگاه خودپرداز پرداخت انجام میدن و این پرداختی ها در طول هرسال داره بیشتر میشه،(پس حتما دستگاه خودپرداز داشته باش چون مشتری احساس راحتی بیشتری میکنه)

تو باید برای این درآمد اظهارنامه مالیاتی به نام پایانه های فروشگاهی پر کنی، تا مالیاتش را برات تعیین کنن.

اظهار نامه مالیاتی برآوردی چیه اصلا؟

اداره دارایی میاد بررسی میکنه و اگه هیچکدوم از این اظهارنامه های مالیاتی که گفتم را پر نکرده باشی، برات یه اظهارنامه براساس میزان واریز و پرداختی های حسابت برات پر میکنه، چون طبق قانون میتونه بعد از موعد مالیات به حسابت سرکشی کنه و ممکنه مالیات زیادتری برات ببرن.

اسم این اظهارنامه مالیاتی رو برآوردی گزاشتن.

ازاظهارنامه مالیاتی چی یادن دادم

تا حالا چی یاد گرفتی…

حالا بهت توضیح دادم، که انواع اظهارنامه مالیاتی چی هستند، و توضیحات مختصری دربارشون دادم، تا اینجا کلیات رو فهمیدی، و از سردرگمی که سایت های بی در و پیکر، و اداره مالیات برات ایجاد کردن در اومدی.

خوب مطالب را بخون و سوالاتت را دربارشون ازم بپرس، و بهم بگو:

تا حالا کدوم یکی از اظهارنامه ها رو پر کردی؟

تا حالا شده که مجبور بشی جریمه برای مالیات پرداخت کنی؟

چقدر و برای چی ازت جریمه گرفتن؟

جوابات رو تو پایین سایت قسمت دیدگاه برام بنویس.

اگه بیشتر میخوای درباره اظهارنامه های مالیاتی و نحوه پرکردنشون را بدونی، نوشته های بعدیم را بخون، که تو اونا با جزییات موارد کاربردی این نوشته را بررسی کردم، و برات توضیح دادم.

اگه سوال دیگه ای هم داری، پایین سایت تو قسمت دیدگاه برام بنویس تا در اولین فرصت جوابش رو بهت بدم.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

2 پاسخ

افکارتان را باما در میان بگذارید

اطلاعات شما پیش ما امن هست، آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!